מלחמת השחורם והלבנים

לא בתחנה המרכזית בתל אביב ובשכונת התקווה, אלא דווקא במוסקבה הרחוקה. כן, גם שם התנהלו קרבות עזים ואלימים בין שחורים ללבנים

מאת: הרב מנדי גערליצקי

כמו כולם, גם אני עקבתי בעניין רב השבוע אחרי מלחמות השחורים והלבנים, לא, לא בתחנה המרכזית בתל אביב ובשכונת התקווה, אלא דווקא במוסקבה הרחוקה. כן, גם שם התנהלו קרבות עזים ואלימים בין שחורים ללבנים, אלא שהם התקיימו בנימוס ולפי כל הכללים המקובלים, לא ברחובות ובכיכרות העיר אלא על גבי לוח השחמט.

אודה ולא אבוש כי מיום שעמדתי על דעתי ולמדתי להבדיל בין פרש ובין רץ אני אוהב את המשחק הזה. לא לחינם השחמט מזוהה כל כך עם העם היהודי, צורת המחשבה והניתוח הנדרשת בו, ההתעמקות, חישוב המהלכים והאפשרויות הרבות, מזכיר מאוד את אופי לימוד הגמרא והתלמוד.

נכון שסתם כך במרוצת היום יום לא תמיד יש את הפנאי לעסוק בו אבל כשרב אמן ישראלי מתמודד על כתר אלוף העולם זו סיבה מספיק טובה לעצור הכול ובאדיבות האייפון והאינטרנט לעקוב אחרי המהלכים בשידור חי.

מצד אחד קצת מוזר היה למצוא את הדיווחים אודות המשחקים במדורי הספורט, קשה למצוא מכנה משותף לשחמט ולספורט (ובטח ספורט ישראלי) אבל מאידך יפה לראות את העדנה לו זוכה המשחק העתיק ולשמוע את הקולות הקוראים להשקיע יותר בחינוך לשחמט ובהטמעתו בחברה הישראלית.

ללא ספק, לעיסוק בשחמט יתרונות רבים, הוא מחנך לחשיבה, לתכנון לטווח רחוק, לציות לכללים ולכל כך הרבה תכונות טובות שאנו כה חסרים. אך מעבר לכל אלו יש בו גם מסרים רוחניים רבים, הנה אחד מהם - כפי שניסח הרבי מליובאוויטש:

"משחק השחמט הוא מעין מלחמה בין שתי ממלכות, המנסות לכבוש ולנצח את הצד שכנגד. המסר הרוחני הטמון במשחק הוא פשוט:

המלך - מסמל את מלך מלכי המלכים הקב"ה. הקצינים, הם בדוגמת המלאכים להם כוחות ויכולות רוחניות רבות ועצומות. ואילו הרגלים, החיילים הפשוטים, אלו נשמות ישראל המלובשות בגוף גשמי, להם יכולת רוחנית מוגבלת ומצומצמת למדי.

מטרת המשחק היא לנצח את צד הרוע, לכבוש את העולם, ולהפוך אותו למקום הראוי להשראת שכינתו של הקב"ה. מטרה זו אמנם מושגת בסופו של דבר בעזרת הקצינים והכלים החזקים אך את העבודה בפועל מבצעים החיילים הפשוטים דווקא. שהרי למרות יכולתם המוגבלת הם אלו המגנים על הקצינים ואף על המלך עצמו, והם אלו הכובשים בגופם משצבת אחר משבצת.

מכאן מסר חשוב לכל יהודי שעליו לדעת, כי גם אם נראה לו שיכולתו הרוחנית בלימוד התורה או בקיום מצומצמת ומוגבלת למדי, אל לו לשכוח שניצחון המלחמה תלוי דווקא בו, וההתקדמות הקטנה והאיטית שלו צעד אחר צעד משבצת אחר משבצת היא זו שבסופו של דבר תכריע את המערכה כולה".

ולמי שכבר נמאס לו להיות סתם רגלי פשוט וצנוע, הנה מסר מעודד וחשוב:

"כאשר החייל הפשוט מתמיד בהליכתו צעד אחר צעד מבלי שום דילוג, בסופו של דבר הוא יגיע לצד השני ואז הוא מסוגל להיות מוכתר לכל כלי שירצה, ולרכוש ולגלות בעצמו יכולות בלתי מוגבלות".

אז אל יאוש, תמיד יש סיכוי ש: "ח1=מה !!" ואז מה מאוד "#"...

שבת שלום!

הרב מענדי גרליצקי הוא שליח חב"ד באזורי חן בתל-אביב.

 

שתף לחברים

שתף